ankara engelsiz filmler festivali


3 - 8 Eylül 2013

AEFF Ne Yapıyor?
Programının tamamını görme engelliler için sesli betimleme, işitme engelliler için ise ayrıntılı altyazı ve işaret dili ile sunan Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde görme ve işitme engeli bulunmayan bireyler ise gösterimler öncesi CerModern ve Cinemaximum Armada’da bulunan Festival stantlarından edinebilecekleri kulaklıklarla filmleri takip edebilecekler.

Sesli betimleme nedir?
Bir filmdeki diyaloglar dışında; olayın geçtiği mekân, zaman, karakterler, sessiz gelişen olaylar ve dikkat çeken görsel öğelerin betimlenerek anlatıldığı sesli betimleme tekniği ile filmdeki nesneler ve olaylar sözcüklerle görünür kılınır, böylece görmeyen bir kişinin o an filmde ne olduğunu anlaması sağlanır.

Ayrıntılı altyazı ve işaret dili
Filmin sağ alt köşesinde bir işaret dili çevirmeni filmdeki diyalogların işaret dili tercümesini yapar, eş zamanlı olarak bu diyalog ve sahnedeki diğer sesler ayrıntılı altyazı ile seyirciye sunulur. Böylece filmdeki ses ve diyalogları işitemeyen seyircilerin filmi takip edebilmesi mümkün olur.

Festival’den haber almak ister misiniz?

03-08 Eylül tarihleri arasında ilki gerçekleşecek Ankara Engelsiz Filmler Festivali gösterim ve etkinliklerinden paylaşımları Festival’in sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Festival’in Facebook hesabına facebook.com/engelsizfestival, Twitter hesabına twitter.com/engelsizff, Festival tanıtım filmi ve fragmanlarına vimeo.com/engelsizfestival, filmlerden ve Festival’den fotoğraflara ise flickr.com/photos/engelsizfestival adreslerinden ulaşabilirsiniz.

paylaş:

0 YORUM:

Yorum Gönderme