stoker (2013)

Yönetmen: Chan-wook Park
Senaryo: Wentworth Miller, Erin Cressida Wilson
Oyuncular: Mia Wasikowska, Nicole Kidman, Matthew Goode
Tür: Dram | Gizem | Gerilim
Yıl: 2013
Süre: 99 dk.
Ülke: BK, ABD
Dil: İngilizce
Lanetli Kan (2013) on IMDb

Senenin en başarılı filmlerinden biri olan Stoker’ın yönetmen koltuğunda, intikam üçlemesi ve bu üçlemenin tartışılmaz en başarılı filmi kabul edilen Oldboy ile sinefillerin gönlünü fethetmiş başarılı yönetmen Park-Chan Wook oturuyor.

Yönetmenin film geçmişi incelendiğinde karşımıza psikolojik gerilim türünde bir filmin çıkacağını tahmin ediyoruz, tahminde zorlanılan olay ise Güney Kore sinemasını muhteşem bir şekilde temsil eden bir yönetmenin aslında basit bir konuya sahip bir film ile Hollywood’un kısıtlayıcı ve çok da yenilikçi olmayan yapısına girişinde göze aldığı riskin sonucu.

Film, Stoker ailesinin fertlerinin arasındaki ilişkilere yöneliyor. On sekizinci yaş gününde babasını trajik bir şekilde kaybeden India, ergenlik çağının son demlerini yaşayan biraz da gotik tipli bir birey, Evelyn ise baba ve kızın ilişkisini aile fertleri arasında pek de gerçekleştirememiş anne karakteridir. Cenaze gününde aileye katılan ve o güne kadar India’nın hiç tanımadığı bir amca karakteri olan Charles, o günden sonra geriye kalan aile fertlerinin gidişatının hiç de tahmin edilmeyen bir patikada yürüyeceğinin habercisi.


Her ne kadar Kore yapımı filmlerin başarısını gösteremese de buram buram gerçek yönetmenlik özellikleri gösteren film, kadrajın içine giren derin görüntüleriyle görsel bir harikalık olarak gösterilebilir. Zaman zaman gerilimin yüksek dozlarını vücudumuza ağır ağır enjekte etsek de kararlı ve istemli bir umursamazlık içerisinde gerçekleşen oyunculuklar rahatsız olmamıza neden oluyor.
Önemli olanın konu değil estetik bir yönetmen dokunuşu olduğunu bize kanıtlayan yapısıyla da yılın en iyileri arasında yerini sağlamlaştıran Stoker, izlenmeli dediğimiz bir film. Tabii biz biraz daha o alıştığımız şiddeti görmek isterdik, bunu da belirtelim.
Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.paylaş:

0 YORUM:

Yorum Gönderme