let the right one in (2008)


Låt den rätte komma in.
Yönetmen: Tomas Alfredson
Senaryo: John Ajvide Lindqvist (roman)
Oyuncular: Kare Hedebrant, Lina Leandersson, Per Ragnar
Tür: Dram | Korku | Romantik
Yıl: 2008
Süre: 115 dakika
Ülke: İsveç
Dil: İsveççe
Låt den rätte komma in (2008) on IMDb

Katıldığı festivallerden toplamda altmışın üzerinde ödül almış, vizyona girdiği tarihte yılın en iyi filmleri arasında gösterilmiş, Rotten Tomatoes’ten %98’lik bir başarı elde etmiş, IMDb Top 250 listesine girmiş, başarısı sonucu Amerikan versiyonunun çekilmesine karar verilmiş bir film Let the Right One In.
Kış soğuğunun her an hissedildiği bir İsveç kasabasında 12 yaşındaki Oscar adındaki bir çocuğun, yan daireye taşınan kız ile olan ilişkisi üzerine yoğunlaşan film, sonrasında hiç de tahmin edilmeyecek bir hale sürükleniyor. Kızın vampir olduğunu yavaş yavaş sindiren Oscar ile arasında oluşan bağ soğuk atmosferde ısınmamıza yardımcı olan bir etmen gibi başlayıp sonrasında alevleniyor.
Daha önce bahsettiğimiz Let Me In adlı filmi orijinal versiyonu olan yapım, 2008 yılı mahsulleri arasında adından en çok söz ettirenlerden. Bunun sebebi günümüzde yeterince saçma bir hal alıp orijinalliğinin yakalanması gittikçe güçleşen vampir konusunun ayrı bir yapıda ele alınmış olması diyebiliriz. Gerçekçiliği, fazlaca kan olmasına rağmen yerinde kullanılmış sahneleri, her ne kadar karakterler çocuk bile olsa kotarılan oyunculuğu ile film hoş detaylar ile birlikte bir masala dönüşüyor.

Aynı adlı romandan uyarlanan filmde belki de en aklı kurcalayan ayrıntı vampir kızın gerçekten kız mı olduğu sorusu ve diğeri baba karakteri olarak bilinen birey ile vampir arasındaki gerçek ilişki. Roman okuyucularının dediklerine ve filmde görülen sahnelere göre vampirin soyunma sahnesinde görünen cinsel organ hadım edilmiş erkek birey olduğu yönünde. Bu aynı zamanda vampirin Oscar’a sorduğu “kız olmasam yine beni sever miydin?” sorusu ve söylediği “ben kız değilim” cümlesinden de anlaşılıyor. İlk başta vampir olduğu öğrenilmemiş olduğundan duyulduğu zaman kimliğini saklama amacıyla söylenmiş cümleler olduğu sanılsa da sonunda bu durumla karşılaşılıyor.
Baba karakteri ile aralarındaki ilişki ise zamanında yaşanmış bir aşkın devamı niteliğinde. Adamın ona duyduğu sevgi ile halen beslenmesine yardım edişi hatta Oscar ile yakınlaşmasını gördükten sonra onunla görüşmesini istememesi de buna yorumlanabilir.
Ortaya ise çok anlaşılmasa da eşcinsel temalı vampir aşk filmi çıkıyor.
Vampir filmleri arasında yerini çoktan ön sıralardan almış ve film koleksiyonu yapanların arşivinde kesinlikle olması gereken bir eser.
Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.
paylaş:

0 YORUM:

Yorum Gönderme