shelter (2007)


Yönetmen: Jonah Markowitz
Senaryo: Jonah Markowitz
Oyuncular: Trevor Wright, Brad Rowe, Tina Holmes
Tür: Dram | Romantik | Spor
Yıl: 2007
Süre: 97 dakika
Ülke: ABD
Dil: İngilizce

Yönetmen ve yazar Jonah Markowitz’in, ailesi ve geleceği hakkında seçimler yapmak zorunda bırakılan ve bu seçimde arada kalmışlığın verdiği bunalımı yaşayan kafası karışık sanatçı bir genci konu edinen bir filmi Shelter.
Filmin merkezinde yer alan Zach (Trevor Wright), San Pedro’da işçi sınıfı bir ailede yaşayan, çalıştığı restoranda yemek hazırlayıp kazandığı parayla ailesine destek olan, kız arkadaşı Tori ile aralarındaki sorunları çözmeye çalışırken, hasta babası ve bencil ablasının çıkardığı sorunlar yüzünden beş yaşındaki yeğeni Cody’ye bakmak zorunda olan bir genç. Tutkusu eline aldığı defterine bir şeyler karalamak, sokak sanatı icra etmek ve sanat okuluna kabul edilmek. Ablası Jeanne, kendi zevkleri yüzünden biraz da işi dolayısıyla oğluna vakit ayıramazken sürekli Zach’in Cody’ye bakmasını istemesi, babasının ölümü ile daha çok ilgi görmesi gerektiğini düşünen dayısı Zach’in hayatına sabotaj yapmış oluyor. Bu durumdan çok da gocunmayan Zach, kendi hayatından ve sıkıntılarından da uzaklaşmış oluyor. Fakat her şey kendisini yakın arkadaşının kendine güvenen yazar ağabeyi Shaun’ın yanında bulunca değişir.

Dalgaların kabardığı okyanusta sörf yaparlarken, güneş de tam konuyla uyuşurmuş gibi tabakta bu iki gencin vücutlarını büyük bir coşku ve zararsız hedonizmin estetiğini önümüze sunuyor. İçki ve yaşanan bunaltılar yatakta boğuşmadan sonra Zach’in hayatının bundan sonrasında hiç olmadığı kadar farklı olacağını gösteriyor.
Yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi olan Shelter, kişinin erotik ruhunu bulmasından ziyade kendi sınırlarını tanımlaması hakkında bir film. Buna ek olarak konusundaki yavanlık oyunculuktaki durulukla dengelenerek ortaya izlenmesi gereken bir ürün çıkmasını sağlıyor.
Cinsel kimliğinde eşcinselliğin tercihten çok eğilim olduğunu vurgulayan ve cinsel kimliğin fark edilmesinden sonra yaşanabilecek olağan olayları gerçeklikle anlatan film, yabancı eleştirmenler tarafından da iyi not almış durumda.
Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.
paylaş:

0 YORUM:

Yorum Gönderme