[REC] 2 (2009)


Yönetmen: Jaume Balagueró, Paco Plaza
Senaryo: Jaume Balagueró, Paco Plaza, Manu Díez
Oyuncular: Manuela Velasco, Jonathan D. Mellor, Óscar Zalfa, Pablo Rosso
Tür: Korku | Gerilim
Yıl: 2009
Süre: 85 dak.
Ülke: İspanya
Dil: İspanyolca

En baştan söylemeliyiz ki ilk filmin gölgesinde kalmış bir devam filmi [REC]2. Bunun en büyük sebebi ilk filmde köpekten bulaştığı için kuduz benzeri bir virüsün sebep olduğu ve bulaşma yönteminin ısırılma sonucu salyayla gerçekleştiği gibi düşüncenin ortaya çıkmış olduğu ama tam olarak nasıl gerçekleşmiş ve neden gerçekleştiği bilinmemesiyle izleyicide daha derin korku ve gerilim öğelerinin etkisinin oluşmasının bu filmde olmaması. Neticede bilinmeyen şeylerden insan daha çok korku duyar. Fakat bu filmde bilimsel yönden ilerleyen konu daha en başında mistik bir havayla dinsel yöne kayıyor ve ısırıkla bulaşan hastalığın insanda bir nevi bedene şeytan girmesine benzetiliyor. Bilim ile dinsel yön arasında kalmış film bu sebeple ilk filme göre sönük kalmış vaziyette.
Halbuki film tam da istenildiği yerden, ilk filmin dumanının üstünde olduğu son sahnesinden başlıyor. Virüsün varlığından emin olan ekip, apartmanı karantinaya almış, her yerde polisler, havada uçan helikopter, olayın ciddiyetini belirliyor. İlk filme karşın bu kez daha profesyonel kameralarla çekimler yapılıyor ve her polisin kaskında birer kamera var.
İçeri girip inceleme yapacak olan bir grup polis ve doktor, olay mahalline geliyor ve içeriye giriyor. Bir diğer taraftan şişme balon ve havai fişeklerle eğlenme planı kuran üç genç kendi kameralarıyla birbirlerini çekerek heyecana ortak oluyorlar. Ardından polislerin çevre binaları boşaltmalarıyla bulundukları çatıdan indirilmeleri ve olayı keşfetmeleri yeni heyecan arayışlarına girmelerine sebep oluyor. İlk filmde hasta kızına ilaç almak için dışarı çıkıp bir daha içeriye giremeyen babanın ve itfaiyeci arkadaşlarını merak eden birinin kanalizasyondan geçip binaya girdiklerini gören meraklı gençler de onları takip edip binanın içine sızmayı başarıyor. Ne var ki bu dakikadan sonra olayın hiç de düşündükleri gibi basit bir olay olmadığını anlıyorlar. Çevre taraması yapan polislerin gençlerin girdikleri deliği kaynaklamasıyla her biri içeride mahsur kalmış oluyor.

Diğer grupta doktorun peder çıkması ve hastalıklı bireylere haç ile müdahale etmesiyle ise iş ciddi anlamda farklı bir boyuta kayıyor ve gerilim yükseliyor. Tek çıkışlarının pederin komutuyla olabileceğini öğrenen polisler çılgına dönüyor. Bununla birlikte hastalıklı bünyelerin saldırıları, diğer grubun keşfi gerilimi arttırıyor.
Olayın çıkış noktasındaki kızın kanından örnek alıp düşündükleri ayinin olabilitesini ölçmek için gizli bir görevde bir araya gelen insanlar duruma dahil oluyorlar ve önlerine çıkan her fırsatı çok da iyi değerlendiremediklerinden kapana kısılmış vaziyette çare arayışına girişiyorlar.
Diğer taraftan ilk filmde sonunu ciddi anlamda merak ettiğimiz Angela’nın sağ salim karşılarına çıkması ve olayın kilit noktasının bulunmasıyla film bir diğer boyuta atlıyor.
Her ne kadar ilk film kadar olmasa da gerilim dozu bir hayli yüksek ve filmden bağımsız bir şekilde değerlendirildiğinde başarılı denecek nitelikte olan [REC]2 izlenmesi gereken bir film.
Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.
paylaş:

0 YORUM:

Yorum Gönderme