pussy riot'a barış ödülüYoko Ono’nun John Lennon anısına iki yılda bir verdiği Lennon Ono Barış Ödülü, bu yıl punk grubu ‘ Pussy Riot ’a veriliyor. Şubat ayında Rusya ’daki bir katedralde Devlet Başkanı Putin karşıtı gösteri yapan ve iki yıl hapis cezasına çarptırılan grup bu olayla dünya çapında bir üne kavuşmuştu. Pussy Riot’ın yanı sıra Barış Ödülü ile onurlandırılacak isimler ise 2003’te Gazze Şeridi’nde Filistinlilerin evlerinin yıkılmasına engel olmaya çalışırken hayatını kaybeden Amerikalı aktivist Rachel Corrie, 2011’de hayatını kaybeden gazeteci - yazar Christopher Hitchens ve Amerikalı aktivist - yazar John Perkins olarak belirlendi. John Lennon’ın doğum günü olan 9 Ekim’de İzlanda’da düzenlenecek törende ayrıca ismi henüz açıklanmayan bir kişiye daha onur ödülü verilecek.
Lennon Ono Barış Ödülü, Uluslararası Af Örgütü’nün desteğiyle veriliyor. Örgüt’ün ilk açıklamasına göre, ‘Pussy Riot’ın ilk fırsatta serbest bırakılması umuduyla’ New York ’ta grup için özel bir tören düzenlenecek. Topluluk adına ödülü, grup üyesi Nadia Tolokonnikova’nın eşi alacak.

Madonna'dan Pussy Riot'a destek
Rusya ’da 4 Mart başkanlık seçimlerinin hemen öncesinde Moskova ’da kilise basan ve “Meryem Ana bizi Putin’den kurtar” diyerek protesto eylemi gerçekleştiren üç üyeli kadın punk müzik grubunun tutuklanması üzerine, dünyaca ünlü pop şarkıcısı Madonna ’dan tepki geldi.
ABD 'li şarkıcı Rusya’ya, beş ayı aşkın süredir gözaltında olan genç müzisyenlerin bir an önce serbest bırakması yönünde çağrı yaptı. Reuters 'a açıklamada bulunan Madonna, "Sansüre karşıyım, tüm müzik kariyerim boyunca ifade özgürlüğünü savundum. Açıkçası onların ( Pussy Riot ) başına gelen şey adil değil" dedi.

"TRAJEDİ OLUR"
Sanatın siyasi olması gerektiğini savunan ünlü şarkıcı, yedi yıl hapsi istenen Pussy Riot için, "Umarım yedi yıl hapis yatmak zorunda kalmazlar. Bu bir trajedi olur" diye konuştu.

Maria Alyokhina, Nadezhda Tolokonnikova ve Yekaterina Samutsevich isimli genç müzisyenler, 21 Şubat'ta Moskova'da bir katedrale girerek, "punk duası" diye adlandırdıkları bir eylem gerçekleştirmişlerdi.

Geçen hafta davaları görülmeye başlanan Pussy Riot üyeleri, kilise baskınından dolayı hiçbir pişmanlık duymadıklarını dile getirmiş, “Yaptığımız eylemden dolayı sadece inançlı Rusya halkından özür diliyoruz. Özrümüz kesinlikle Rusya Ortodoks Kilisesi hiyerarşisinde görev yapan din adamlarını kapsamıyor" açıklamasında bulunmuştu.

Moskova’da konser verecek ve kendi fitness kulübünün bir şubesini açacak olan Madonna’nın bu çıkışının nasıl bir sonuç getireceği merak ediliyor.

Benzer 'hoşgörü' çağrıları, daha önce Sting ve Red Hot Chili Peppers tarafından da yapılmıştı.

paylaş:

0 YORUM:

Yorum Gönderme