play ünifilmfest


Yapı Kredi’nin gençlere torpil yapan kredi kartı Play’in ana sponsorluğunda ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) himayesinde, Üniversite Medya desteğiyle İstanbul Organizasyontarafından düzenlenen Play ÜniFilmFest tüm hızıyla sürüyor. Türkiye’nin ilk üniversitelerarası film festivali Yapı Kredi Play ÜniFilmFest’in Bursa ve Sakarya’dan sonraki üçüncü durağı 27 Şubat - 4 Mart tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi olacak. Festivalde film gösterimleri, sinemanın önde gelen isimlerinin katıldığı atölye ve söyleşiler gerçekleştirilecek.

En İyi Kısa Film’e 10 bin TL ödül

İstanbul ve Anadolu’da toplam 9 üniversiteyi gezecek olan Play ÜniFilmFest, düzenlenecek Kısa Film Yarışması ile sona erecek. “En İyi Kısa Film” yarışmasını kazanan üniversite öğrencisi 10.000TL’lik ödülün sahibi olacak.

Üniversite öğrencilerine kısa film yapımını özendirmek, sosyal-kültürel ortamlarını sinema aracılığıyla anlatabilme imkanı yaratmak, Türkiye’de kısa filmin ve yeni sinemacıların gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Kısa Film Yarışması’na üniversite öğrencisi olan herkes başvuru yapabilecek. Gençler diledikleri konuyu ister kurmaca, ister belgesel, isterlerse canlandırma ya da deneysel gibi farklı türlerde çekip gönderebilecek.

18 Mart’ta sona erecek başvuruların ardından filmler ilk önce, İstanbul Modern Müzesi Sinema Direktörü Müge Turan, akademisyen Orton Akıncı ve Sinema Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Senem Erdine’den oluşan Ön Eleme Jürisi’nin karşısına çıkacak. Bu jürinin belirlediği 10 film, izlesene.comadresindeki Play ÜniFilmFest sayfasından izlenebilecek. Ön elemeyi geçen 10 film ise sinema, sanat ve akademi dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan bir jüri tarafından değerlendirecek. Ahmet Hakan, Ali Çalışır, Aylin Aslım, Ergun Yolcu, Gül Ece Soyutemiz, Kanat Atkaya, Metin Işık, Nil Kural, Selen Uçer, Serdar Akbıyık, Tolga Karaçelik, Turan Sağer, Yekta Kopan ve Yeşim Ceren Bozoğlu’dan oluşan Kısa Film Jürisi’nin oylarıyla seçilecek “En İyi Kısa Film” 10.000 TL para ödülünün sahibi olacak.

Filmler ayrıca, 2 Nisan - 2 Mayıs tarihleri arasında “www.izlesene.com/video/play-unifilmfest-iyi-seyirler-diler!”  adresinden halk oylamasına sunulacak ve kullanıcılar yarışma birincisi seçilecek filmi tahmin etmeye çalışarak çeşitli ödüller kazanacak. Dereceye giren bütün filmler Play ÜniFilmFest’in İstanbul’da yapılacak Kapanış Töreni’nde seyirci önüne çıkacak.

Deneyimli Sinemacılarla Play ÜniFilmFest Atölyeleri

Türk ve Dünya sinemasının önemli eserlerinin gösterimlerinin yapılacağı Play ÜniFilmFest’in Çukurova Üniversitesi’ndeki etkinliğinde “Türkiye Sinemasıyla Beş Çayı” söyleşilerine Atlıkarınca filminin yönetmeni İlksen Başarır, Zefir filminin yönetmeni Belma Baş ve görüntü yönetmeni Mehmet Y. Zengin, Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi filminin oyuncusuCengiz Bozkurt konuk olarak katılacak. Lale Mansur’un katılımıyla gerçekleşecek “Hayatım Sinema” söyleşilerinin yanı sıra düzenlenecek çeşitli atölyelere de sinema dünyasının deneyimli isimleri koçluk edecek. Mockumentary Atölyesi’ni Emre Akay yürütürken, Manuel Sinema Atölyesi Çağrı Yılmaz’ın yönetiminde ve Arda Türkoğlu’nun kurgusuyla gerçekleştirilecek.

Çukurova Üniversitesi etkinliğinin ardından, Yapı Kredi Play ÜniFilmFest 12 -18 Mart tarihleri arasında Mersin Üniversitesi’nde ve daha sonra İnönü Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde devam edecek. Festivalin bu yılki son iki durağı İstanbul ve Marmara Üniversiteleri olacak.


 Ayrıntılı bilgi için:
Karin Şamo – Artı İletişim Yönetimi / 0212 347 03 30 / 0530 762 63 75 / ykb@artipr.com.tr
Meltem Göl – İstanbul Organizasyon / 0212 216 72 72 / 0532 705 41 74 / meltem.gol@istanbulorg.com

paylaş:

0 YORUM:

Yorum Gönderme