uluslararası 2. el film festivali | 2012


Tamamen bağımsız ve amatör kimliğe sahip Ankara Kısa Filmciler Derneği tarafından düzenlenen 2. El Kısa Film Festivali, hiçbir belediye, vakıf, şirket, holding vb. bünyesinde olmaksızın faaliyetini sürdürmekte. Bu yıl ise uzun metrajlı filmlere de el atmak planlanıyor.
En orijinal film festivali olduğunu iddia eden festival, biraz da diğer festivallere gönderme yapmıyor değil. Festivalin “2. El” olmasının sebebi diğer festivallerde elenmiş/dışlanmış filmleri bünyesine katıp jüri tarafından yorumlanıp hediye verilmesine dayanıyor. Yani bir nevi kullanılıp beğenilmemiş bir eşyanın yeniden alınıp kullanılması gibi.
Kısa filmlerin festivallerde gerekli ilgiyi görmemesinden yakınan kısa filmciler tarafından oluşturulan festival, bu şekilde kısa filmlere gerekli önemin verilmesini de amaçlıyor ve diğer festivallere örnek oluşturmayı hedefliyor.
Festivale katılma koşulu da şu: En az bir festivalden ön elemeyi geçememek. Yani festival için hazırlanıp bir ürün vermiş bireyler için de yeni bir umut. Tabii diğer festivallerden ödül almış ama yine bir festivalden ön elemede kapının dışına koyulmuş filmler de festivale katılabiliyor. Kısacası herhangi bir festivalde ön elemeyi geçememiş bir filminiz varsa festivale başvurabiliyorsunuz. Üstelik herhangi bir tür sınırlandırması da yok. Koşul (kısa filmler için) 20 dakikayı geçmesin ve festival kuruluş yılı olan 2007den önce çekilmiş olmasın.
Şu ana kadar toplamda 1280 filmin gösterildiği festivale 13109 kişi seyirci olarak katılmış.
Geçen yılki kapanış konuşmasında kısalardan sonra uzunlara da el atılacağını belirten festivalciler bundan sonra her yıl belirli bir konseptte hareket edeceklerini açıkladı. Örneğin bu yılın konsepti futbol. Başlıkların ise “önümüzdeki festivallere bakacağız”, “şike var”, “film asla 90 dakika değildir”, “dar bütçeyle kısa film çekmeler”, “hakem hatası” olması planlanıyor. Bunun yanında madem konsept futbol e o zaman haydi maça diye düşünen festivalciler kısacılardan, destekçilerden, sinema yazarlarından, yönetmenlerden, oyunculardan oluşan 6 kişilik 6 takım oluşturarak ANKAmall Alışveriş Merkezinde turnuva düzenliyor. Böylelikle festivale renkli bir hava da katılmış olacak. Üstelik bu turnuvada kazanan takım birinci gelen değil “ikinci olmak zordur!” düşüncesiyle ikinci takım oluyor. Böylelikle 2. El festivali adı da anılmış olacak.
Festival bu yıl 29 Şubat-4 Mart tarihleri arasında Büyülü Fener’de. (Kızılay)
Son başvuru ise 1 Şubat.

paylaş:

0 YORUM:

Yorum Gönderme