oscar ödülleri | academy awards | 2012



Bu yıl 84.sü düzenlenecek olan Akademi (Oscar) Ödül Töreni her yıl olduğu gibi sinema dünyasının nabzını tutacak. Tartışılmaz en popüler ve prestijli ödül olan Oscar için yarışan adaylar ise şöyle:



En İyi Film

"The Artist" Thomas Langmann,
"The Descendants" Jim Burke, Alexveer Payne ve Jim Taylor
"Extremely Loud & Incredibly Close" Scott Rudin
“The Help” Brunson Green, Chris Columbus ve Michael Barnathan
“Hugo” Graham King ve Martin Scorsese
"Midnight in Paris" Letty Aronson ve Stephen Tenenbaum
"Moneyball" Michael De Luca, Rachael Horovitz ve Brad Pitt
"The Tree of Life"
"War Horse" Steven Spielberg ve Kathleen Kennedy

En İyi Yönetmen

Michel Hazanavicius- The Artist
Alexveer Payne- The Descendants
Martin Scorsese- Hugo
Woody Allen- Midnight in Paris
Terrence Malick- The Tree of Life

En İyi Uyarlama Senaryo

"The Descendants" Alexveer Payne ve Nat Faxon & Jim Rash
"Hugo" John Logan
"The Ides of March" George Clooney & Grant Heslov ve Beau Willimon
"Moneyball" Steven Zaillian ve Aaron Sorkin  Story by Stan Chervin
"Tinker Tailor Soldier Spy" Bridget O'Connor & Peter Straughan

En İyi Özgün Senaryo

"The Artist" Michel Hazanavicius
"Bridesmaids" Annie Mumolo & Kristen Wiig
"Margin Call" J.C. Chveor
"Midnight in Paris" Woody Allen
"A Separation" Asghar Farhadi

En İyi Erkek Oyuncu

Demián Bichir in "A Better Life"
George Clooney in "The Descendants"
Jean Dujardin in "The Artist"
Gary Oldman in "Tinker Tailor Soldier Spy"
Brad Pitt in "Moneyball"

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Kenneth Branagh in "My Week with Marilyn"
Jonah Hill in "Moneyball"
Nick Nolte in "Warrior"
Christopher Plummer in "Beginners"
Max von Sydow in "Extremely Loud & Incredibly Close"

En İyi Kadın Oyuncu

Glenn Close in "Albert Nobbs"
Viola Davis in "The Help"
Rooney Mara in "The Girl with the Dragon Tattoo"
Meryl Streep in "The Iron Lady"
Michelle Williams in "My Week with Marilyn"

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Bérénice Bejo in "The Artist"
Jessica Chastain in "The Help"
Melissa McCarthy in "Bridesmaids"
Janet McTeer in "Albert Nobbs"
Octavia Spencer in "The Help"

En İyi Animasyon

"A Cat in Paris" Alain Gagnol ve Jean-Loup Felicioli
"Chico & Rita" Fernveo Trueba ve Javier Mariscal
"Kung Fu Pvea 2" Jennifer Yuh Nelson
"Puss in Boots" Chris Miller
"Rango" Gore Verbinski

En İyi Sanat Yönetimi

"The Artist"
Yapım Tasarımı: Laurence Bennett; Set Dekorasyonu: Robert Gould
"Harry Potter ve the Deathly Hallows Part 2"
Yapım Tasarımı: Stuart Craig; Set Dekorasyonu: Stephenie McMillan
"Hugo"
Yapım Tasarımı: Dante Ferretti; Set Dekorasyonu: Francesca Lo Schiavo
"Midnight in Paris"
Yapım Tasarımı: Anne Seibel; Set Dekorasyonu: Hélène Dubreuil
"War Horse"
Yapım Tasarımı: Rick Carter; Set Dekorasyonu: Lee Sveales

En İyi Görüntü Yönetimi

"The Artist" Guillaume Schiffman
"The Girl with the Dragon Tattoo" Jeff Cronenweth
"Hugo" Robert Richardson
"The Tree of Life" Emmanuel Lubezki
"War Horse" Janusz Kaminski

En İyi Kostüm Tasarımı

"Anonymous" Lisy Christl
"The Artist" Mark Bridges
"Hugo" Svey Powell
"Jane Eyre" Michael O'Connor
"W.E." Arianne Phillips

En İyi Kurgu

"The Artist" Anne-Sophie Bion ve Michel Hazanavicius
"The Descendants" Kevin Tent
"The Girl with the Dragon Tattoo" Kirk Baxter ve Angus Wall
"Hugo" Thelma Schoonmaker
"Moneyball" Christopher Tellefsen

Yabancı Dilde En İyi Film

"Bullhead" Belçika
"Footnote" İsrail
"In Darkness" Polonya
"Monsieur Lazhar" Kanada
"A Separation" İran

En İyi Makyaj

"Albert Nobbs" Martial Corneville, Lynn Johnston ve Matthew W. Mungle
"Harry Potter ve the Deathly Hallows Part 2" Edouard F. Henriques, Gregory Funk ve Yolvea Toussieng
"The Iron Lady" Mark Coulier ve J. Roy Hellve

En İyi Özgün Müzik

"The Adventures of Tintin" John Williams
"The Artist" Ludovic Bource
"Hugo" Howard Shore
"Tinker Tailor Soldier Spy" Alberto Iglesias
"War Horse" John Williams

En İyi Özgün Şarkı

"Man or Muppet", "The Muppets"; söz ve müzik Bret McKenzie
"Real in Rio", "Rio"; müzik Sergio Mendes ve Carlinhos Brown, söz Siedah Garrett

En İyi Ses Kurgusu

"Drive" Lon Bender ve Victor Ray Ennis
"The Girl with the Dragon Tattoo" Ren Klyce
"Hugo" Philip Stockton ve Eugene Gearty
"Transformers: Dark of the Moon" Ethan Van der Ryn ve Erik Aadahl
"War Horse" Richard Hymns ve Gary Rydstrom

En İyi Ses Miksajı

"The Girl with the Dragon Tattoo" David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce ve Bo Persson
"Hugo" Tom Fleischman ve John Midgley
"Moneyball" Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco ve Ed Novick
"Transformers: Dark of the Moon" Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush ve Peter J. Devlin
"War Horse" Gary Rydstrom, Vey Nelson, Tom Johnson ve Stuart Wilson

En İyi Görsel Efekt

"Harry Potter ve the Deathly Hallows Part 2" Tim Burke, David Vickery, Greg Butler ve John Richardson
"Hugo" Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman ve Alex Henning
"Real Steel" Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor ve Swen Gillberg
"Rise of the Planet of the Apes" Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White ve Daniel Barrett
"Transformers: Dark of the Moon" Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler ve John Frazier

En İyi Belgesel

"Hell ve Back Again" Danfung Dennis ve Mike Lerner
"If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front" Marshall Curry ve Sam Cullman
"Paradise Lost 3: Purgatory" Charles Ferguson ve Audrey Marrs
"Pina" Wim Wenders ve Gian-Piero Ringel
"Undefeated" TJ Martin, Dan Lindsay ve Richard Middlemas

En İyi Kısa Belgesel

"The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement" Robin Fryday ve Gail Dolgin
"God Is the Bigger Elvis" Rebecca Cammisa ve Julie Veerson
"Incident in New Baghdad" James Spione
"Saving Face" Daniel Junge ve Sharmeen Obaid-Chinoy
"The Tsunami ve the Cherry Blossom" Lucy Walker ve Kira Carstensen


En İyi Kısa Animasyon

"Dimanche/Sunday" Patrick Doyon
"The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore" William Joyce ve Brveon Oldenburg
"La Luna" Enrico Casarosa
"A Morning Stroll" Grant Orchard ve Sue Goffe
"Wild Life" Amvea Forbis ve Wendy Tilby

En İyi Kısa Metraj Film

"Pentecost" Peter McDonald ve Eimear O'Kane
"Raju" Max Zähle ve Stefan Gieren
"The Shore" Terry George ve Oorlagh George
"Time Freak" Verew Bowler ve Gigi Causey
"Tuba Atlantic" Hallvar Witzø
paylaş:

0 YORUM:

Yorum Gönderme