into the wild (2007)


Yönetmen: Sean Penn
Senaryo: Sean Penn, Jon Krakauer (kitap)
Oyuncular: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener, Kristen Stewart
Tür: Macera | Biyografi | Dram
Yıl: 2007
Süre: 148 dak.
Ülke: ABD
Dil: İngilizce, Danca
Ödül: 2 Oscar adaylığı, 15 ödül, 37 adaylık
IMDb puanı: 8.2/10
Top 250: #148
Metascore: 73/100

Gerçek mutluluk sadece paylaşılarak mı yaşanır yoksa acılara tek başına katlanmak zor mudur? Into the Wild bu sorunu cevabını arıyor bir nevi.
Macera düşkünü bir genç, okuldaki başarısını hiçe sayıp, ailesinin onun eğitimi için biriktirdiği parayı yardım kuruluşuna vererek medeniyetin kaosundan uzaklaşmak, sadece kendisiyle kalabileceği bir yer bulmak için doğaya doğru adım atmaya karar verir. Ebeveynleriyle olan sorunlu ilişkisi, kafasını kurcalayan soru işaretleri ve anlama çabası bu kararı almasındaki en büyük etkenlerden bir kaçı. Ailesinde en çok değer verdiği kişi kız kardeşi ve biz filmi onun dilinden izliyoruz.


Teknolojini getirdiklerinden, paradan ve insanlardan belirli bir süre uzak kalmış ve bir süre sonra kalabalığın ortasında kendisini buluvermiş bir kişinin hissettiklerini görmek çok da güç değil bu filmde. Yeme-içme ihtiyacını elinde bulundurduğu kitaplardan, yol boyunca tanıştığı ve her birinin farklı hayat hikayesi olan insanlardan öğrendiği bir genç o.
Hippilerin yaşam şartlarını, dilini, giyim tarzını ve belki de en önemlisi benliğini öğrendiği bu yolculukta, normal denen kişilerle de tanışıp, onların bu hayattan beklentilerini ve kendi umutlarını karşılaştırma fırsatı da buluyor aynı zamanda. Acılar görüyor, mutlulukları tadıyor. Doğanın ona sunduklarıyla yaşamını her yeni güne taşıma çabasıyla günler geçip gidiyor.
Yeni yerlerde aşkı keşfediyor bu gencimiz, kısa sürse de yaşamı için tadımlık hislerin varlığından müteşekkir kendisi.
Peki, bu genç bir şeylerden kaçıyor mu yoksa sadece gidiyor mu?
Gözlüklerini takıp okuduğu kitaplarda yüzmeye başlayan ve kendine takma bir adla seslenen genç oturup sahil kenarlarında ateşin başına, alıntılar yapmaktan da çekinmiyor ama bazen kitaplarda yanlış sayfalara bakıyor insan ve bu kişinin hayata veda etmesine bile sebep olabiliyor.
Ekrana sığmayan görüntülere karışan güzel müziklerle her yönden doyurucu olan filmin yönetmen koltuğunda Sean Penn oturmuş. Jon Krakauer’in kitabından uyarlama olan film etkileyici yapısıyla iyi bir deneyim.
Filmin internet sitesine şuradan ulaşabilir, sountrack albümünü şuradan dinleyebilirsiniz. Rotten Tomatoes'teki yorumlara ulaşmak için ise bu linki kullanabilirsiniz.

paylaş:

1 yorum:

  1. bayılıyorum bu filme <3

    bloğuma da yazmıştım :)

    http://kontesce.blogspot.com/2012/06/into-wild-ozgurluk-yolu.html

    YanıtlayınSil