gummo (1997)


Yönetmen: Harmony Korine
Senaryo: Harmony Korine
Oyuncular: Nick Sutton, Jacob Sewell, Lara Tosh
Tür: Dram
Yıl: 1997
Süre: 89 dak.
Ülke: ABD
Dil: İngilizce
Ödül: 4 ödül ve 2 adaylık
IMDb Puanı: 6.1/10

Pembe tavşankulağı takmış, tuvalette akordeon çalan yarı çıplak bir çocuk, meme uçlarına bant yapıştırıp çekmeyle memelerini büyütmeye çalışan iki kız, sokaklardan topladıkları kedileri suda boğan ya da tabancalarıyla öldürüp kilo başına Çin restoranlarına satan ve kazandıkları parayla özürlü kardeşini satan adama gidip özürlü bireyle ilişkiye giren iki genç, tornadonun etkisiyle mahvolmuş bir kasaba ve bu yıkımdan sonra normal insan yaşantısı formundan yavaş yavaş uzaklaşan insanlar, akıllara zarar, sinir bozucu, farklı bir film.


Filmde aslında herhangi bir öykü/konu göremiyoruz, buna ihtiyaç da duyulmamış. Olaylar da birbirinin devamı niteliğinde değil, farklı sahneler, kesitler. Bir nevi mesaj kaygısı gütmeme durumu diyebiliriz filmin anlatışı için. Örneğin tavşankulağı takmış yarı çıplak çocuğun filmde oluşunun bir anlamı yok, yönetmene bu soru sorulduğunda sadece öyle bir karakteri filmde görmek istediğini söylemesi de bunu kanıtlar nitelikte.


Filmde geçen müziklerin yerli yerine oturuşu ve güzelliği filmin hâkimiyetini değiştiriyor, her ne kadar içi boş bir film ve mesaj vermediği düşünülse de bomboş bir film değil lakin her bünyenin kaldıramayacağı nitelikte.  
Bu filmi izlerken bir grup sarhoş gencin sandalye ile yaptığı güreşi, yatalak bir hastanın ayağına saplanan merminin ayakta bıraktığı izi ve sonrasında hayata son verilişini izleyebilirsiniz.
Aynı zamanda yönetmenin kendisinin de rol aldığı film farklı yapısıyla her ne kadar çoğu kişinin sevmeyeceği nitelikte olsa da izlemeye ve üzerinde konuşmaya değer bir yapıda.

paylaş:

0 YORUM:

Yorum Gönder