psycho (1960)

Efsanevi yönetmen Alfred Hitchcock’un yönetmen koltuğunda oturduğu ve 60 yaşındayken çektiği 1960 yapımı Psycho, emlak ofisinde çalışan bir kadının hayat hikayesini anlatmakla başlar. Kadın 10 yıldır aynı emlak ofisinde çalışmaktadır ve patronuna gereken güveni vermiştir. Sevgilisi ile artık evlenmek ister fakat ikisinde de yeterli para yoktur. Bir Cuma günü patronu bankaya yatırması için kadına yüklü miktarda para verir. Kadın paranın sıcaklığını ellerinde hissettiğinde aslında hayallerine hiç de uzak olmadığını fark eder. Acilen parayla birlikte sevgilisinin yanına gitmeye karar verir. Yolda giderken yoğun yağmur yüzünden motelde konaklamak zorunda kalır. Motelin sahibi annesine düşkün hatta annesine saplantılı bir ilişkiyle bağlı olan bir gençtir. Otoyolun başka bir yerden geçirilmesiyle işlerinin iyice kötüleşmesini anlatan ve tüm odaların boş olduğunu söyleyen motel sahibiyle yemek yiyen adam eve döner. Bu esnada duş almak için banyoya giren kadın, sinema tarihindeki en önemli sahnelerden birinde oynuyor olacaktır. Olaylar bu şekilde gelişmeye başlar.
Türünün en önemli örneklerinden biri olan Psycho, yönetmenin de başyapıtı sayılmıştır.
Bünyesinde Anthony Perkins, Vera Miles, John Gavin ve Janet Leigh gibi isimleri barındıran film IMDb listelerine göre en iyi korku filmi, yaklaşık 161 kullanıcının oylamasıyla 8.7 puan almış ve bu puanıyla top 250 listesinde 24. sırada. Kalemsuare’nin 21/04/11 tarihinde yazdığı en iyi 100 korku filmi listesinde ise 8. sırada yer alan film siyah-beyaz yüzünü korkuyla birlikte izleyici karşısında gösteriyor. Gizem ve gerilim öğelerini de yer yer ihtiva eden film 4 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, bunun yanında 5 ödülü ve 3 adaylığı bulunuyor.
1983 yılında Richard Franklin tarafından devam filmi niteliğinde Psycho II çekilmiş, başrollerinde yine Anthony Perkins ve Vera Miles oynamış fakat Hitchcock’un Psycho’su kadar tutmamış ki IMDb kullanıcıları tarafından 6.1 puana layık görülmüş, 2 de adaylık gösterilmiş. 1986 yılında bu kez Anthony Perkins'in yönetip baş rolünde oynadığı film iyice kötüleşmiş ve 4.9 puan almış. En son 1990 yılında Mick Garris'in yönettiği ve yine başrolünde Anthony Perkins'in oynadığı Psycho IV: The Beginning çekilmiş ve tvde gösterilmiş. Bunun puanı ise 5.0.
Korkutmak için efekt yada modern teknolojinin getirdiği pozitif özelliklere gerek duyulmadığını ta 1960 yılından bir örnekte rahatça görebilmemizi sağlayan film, arşivlerde iyi bir yeri hak ediyor. 

paylaş:

4 yorum:

 1. Üniversite yıllarım,gençliğim,güzelliğim geldi aklıma.O mathafaka,en sevdiğim "project film" !İzleyesim var amk!

  YanıtlayınSil
 2. damarına basmışım gibi olmuş, özür, yorumu okurken rakı sofrası kurasım geldi. şerefe!

  YanıtlayınSil
 3. Aha yok damara basmadın,hatırladın ya efkar oldu,rakı sevmem,kahve çek!

  YanıtlayınSil
 4. aslında ben de pek sevmem, ben kahve ülkesindeyim, bana ne olur kahve deme, çayı özledim, bi demlik çay olur mesela.

  YanıtlayınSil