jacob's ladder (1990)

Film, Jacob Singer adında bir adamın hayat hikâyesini anlatır. Filmde anlatılan hikâye üç ayrı zamanda seyreder. Birincisi Vietnam Savaşı esnasındaki olan olaylar, yaşanılan trajik vakalar ve katliamlar, ikincisi Vietnam Savaşı sonrası, yeni bir ilişki, eskiden kalma anılar, hatıralar ve üçüncüsü Vietnam Savaşı öncesi, aile yapısı, çocuklarla geçirilen zamanlar, aşk ve ölüm. Hangisinin hayal hangisinin gerçek olduğunu çözemeyen başkarakterimiz Jacob, aklına düşen küçük anımsamalar ve metro istasyonlarında ya da orada burada gördüğü ve “şeytan” olarak nitelendirdiği doğa üstü varlıklarla delirme noktasına gelir. Gerçeği bulma yolunda karşısına “ladder” adlı kimyasal çıkar ve olaylar yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başlar. Film sonlarına doğru da aslında görülenin hiç de öyle olmadığını gözler önüne serer ve izleyenini şaşırtmayı başarır. Yer yer korku öğelerinin de yer aldığı film gergin bir atmosfer oluşmasını sağlar.

Başrollerinde Tim Robbins ve Elizabeth Peña’nın yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Adrian Lyne var.
Dram ve korku kategorili 113 dakika uzunluğundaki 90 yapımı film IMDb’den de 7.5 puan almış. Filmin 2 ödülü var.
Tim Robbins’in başarılı bir rol sergilediği ve Adrian Lyne’ın en iyi eseri olarak gösterilen film için şöyle bir yorum yapılmış:
“Jacob Singer’ın kâbusunun en korkunç yönü rüya görüyor olmamasıdır.”
Ve bir ayrıntı, filmin bir yerinde filmle alakası olmayan bir ses “rüyana devam et” der, işte bu ses sinema tarihindeki en ürkütücü seslerden biri seçilmiş.
İzlemeyenler için şiddetle tavsiye edilir.


paylaş:

0 YORUM:

Yorum Gönderme