trainspotting (1996)

Aslında onlar c vitamini illegal olsa onu bile uyuşturucu niyetine kullanacak gençler. İskoç, pis, bağımlı, aşağılık, kendine zarar veren bir tür genç grubu onlar. Her geçen gün kendilerine zarar verdiklerini bilerek bağımlılıklarını yineleyen, bundan gocunmayan hatta devlet sorunlarına, azınlıklara bile göndermeler yapan, aklı başında değil de başka bir taraflarında olan ve ileride adam olmaya çalışan yetenekli beyinler. Onlar, Renton, Spud, Sick Boy, Tommy ve Begbie, hepsi birbirinden farklı, hepsi tıpatıp aynı.
Suç, dram, gençlik gibi kategorilere sığmayan film usta yer altı edebiyatı yazarı Irvine Welsh’in romanından uyarlama ve yönetmen koltuğunda Danny Boyle var.
Başrollerde Ewan McGregor, Ewen Bremner ve Jonny Lee Miller var. Film Oscar’a aday gösterilmiş bunun yanında 18 farklı ödül almış ve 13 adaylığı bulunuyor.
94 dakika uzunluğundaki 96 yılı yapımı film, yaklaşık 165bin kullanıcının oylamasıyla 8.2 IMDb puanına layık görülmüş ve bu puanıyla top250 listesinde 153. sırada.
Uyuşturucunun kötülüklerini anlatan filmlerden biraz daha farklı olan Trainspotting, bu farkı kesinlikle eğlenceyi de barındırmasından dolayı sağlıyor.paylaş:

0 YORUM:

Yorum Gönderme