quills (2000)

IMDb’den neden 7.3 puan aldığını hala çözemediğim bir film Quills. Marquis de Sade’yi bir nevi anlamak için izlenmesi gereken güzel bir film. Doug Wright’ın ödüllü oyunundan uyarlama, başrollerinde Geoffrey Rush, Kate Winslet ve Joaquin Phoenix’in yer aldığı bir Philip Kaufman filmi. Biyografi, tarih ve dram temalı film 124 dakika uzunluğunda 2000 yapımı bir film.
3 Oscar adaylığı, 14 ödülü ve 33 farklı adaylığı bulunan filmin konusu ise Sade’nin son yıllarından kesitler. Akıl hastanesi benzeri bir yerde yazmaya devam eden ve hastanenin çamaşırcısının yardımıyla dış dünyaya aktarılan akıl almaz kitapların sahibinin, düşlerini, ihtiraslarını ve akıl oyunlarını anlatır. Çarpıcı ve cinsel hayatı, dini ve insanlığı sorgulayan bu çirkin(!) kitapların Napolyon’un eline geçmesiyle Sade, hayatın onun için en kötü günlerini geçirteceğini belki de tahmin ediyordur. Garip iyileştirme yöntemleri geliştirmiş olan bir doktorun kontrolü altına giren Sade için hayat sadece birkaç kâğıt parçası, bir tüy kalem ve mürekkepten oluşmaktadır. Onun yiyeceği, içeceği ve yaşam kaynağı düşleridir. Kitaplarının yasak yolla yayınlanmasıyla elinden alınan kalemleri ve kâğıtlarına inat onun kanı vardır.
Sade’nin hayatının yanında hastane içindeki hastaların ve çamaşırcı kızın yaşam hikâyesini de es geçmeyen film tek kelimeyle mükemmel.
Sade’yi sevmeyenler, anlamayanlar, hatta nefret edenler olabilir. Ama sırf Geoffrey Rush’ın muhteşem oyunculuğunu görmek ve önünde saygıyla eğilmek için bile izlenmesi gerektiğini düşündüğüm tartışılmaz muhteşem bir film.paylaş:

4 yorum:

 1. oohh my gosh diyebileceğim bir oyunculuk.sade kendini bu kadar güzel canlandırabilir miydi acaba diye sorgulatan geoffrey rush oyunculuğu.tutkulu bir utanmaz olan sade nin deliliğe hayran bırakan tutumu.

  YanıtlayınSil
 2. sade'yi anlatan filmler güzel de sade'nin kitaplarından uyarlanan filmler pek iyi değil sanırsam, ya beceremiyorlar çekmeyi yada midemiz kaldırmıyor. sodomun 120 günü neydi öyle?

  YanıtlayınSil
 3. ay tebrik ediyorum yalnız kendimizi sonuna kadar izlemeyi başardık tabi bir de mideme sormak lazım aynı şeyi.

  YanıtlayınSil
 4. aynen, yoksa bardakta puding yediğimiz akşam o muydu :P

  YanıtlayınSil