one flew over the cuckoo's nest (1975)

Ken Kesey’in çok satan romanından Milos Forman’ın yönetmenliğiyle beyaz perdeye aktarılan ve tartışmasız en iyi filmlerden biri olarak gösterilen One Flew Over the Cuckoo’s Nest, deli taklidi yapan bir suçlunun kendisini akıl hastanesine aldırmasını ve buradaki hastalar ile aralarındaki ilişkilerini anlatır. Onun için Dünya Kupası maçları oynanırken, damarlarına sakinleştirici vurularak ortalıkta bornozlarıyla gezinen, boyunları eğik ve ne yaptıklarından habersiz insanların olması savaş anlamına gelir. İnsanlar bu kadar vurdumduymaz olamaz diye düşünür. Bir şeyler yapmanın zamanı gelmiştir. Fakat onun karşısına sinema tarihinin en kötü karakterlerinden birisi çıkar. Hastanenin başhemşiresiyle uğraşmak o kadar da kolay değildir.
Kimin deli kimin akıllı olduğunu anlamamıza yardımcı olan ve asıl akıl hastalarının kimlerin bedenlerinden çıktığını anlatan film, döneminde aldığı 5 Oscar ödülü-ki bunlar da ana Akademi ödülleri, en iyi aktör, aktris, yönetmen, film ve senaryo-28 farklı ödül ve 11 adaylığıyla ne kadar iyi olduğunu kanıtlamıştır.
Başrollerde de Jack Nicholson, Louise Fletcher ve Danny DeVito gibi isimler olunca başarı kaçırılmaz oluyor.
1975 yapımı film IMDb kıstasına göre dram kategorisinde yapılmış en iyi 7.film, aldığı 8.9 puan ile top250 listesinde 9.sırada. 133 dakikalık film 133 dakikalık bir şölen.paylaş:

0 YORUM:

Yorum Gönderme